MDFS::Docs.Sheffield.Election.2007.List/htm Search

Sheffield City Council Elections 03-May-2007
  LibDem Labour Conservative Green BNP UKIP Others Total
Arbourthorne Tony Bennett John Robson Peter Smith Krystyna Haywood       4
Beauchief & Greenhill Simon Clement-Jones John Cleeveley Michelle Grant David Hayes John Beatson     5
Beighton Tracey Williams Chris Rosling-Josephs Shirley Clayton Andrew Brandram       4
Birley Ben Curran Denise Fox Gordon Millward Francis Plunkett   Jenny Ruchat   5
Broomhill Alan Whitehouse Colin Roth Michael Ginn Robert Cole       4
Burngreave Mohammed Hersi Ibrar Hussain Russell Cutts Chris Sissons     Maxine Bowler 5
Central Mohammed Azim Mohammad Maroof June Ledbury Jillian Creasy     Anwar Ali 5
Crookes John Hesketh Felicity Matthews Robert McIlven Gemma Lock       4
Darnall Frank Taylor Harry Harpham Anne Corke Julie White   Charlotte Arnott Miron Raham 6
Dore & Totley Mike Davis Albert Smith Caroline Cooper Dawn Biram   James Laurie   5
East Ecclesfield Vic Bowden Angela Weatherall George Needham Jennyfer Barnard Matthew Baxter     5
Ecclesall Mike Reynolds David Walton Mike Young Arun Mather       4
Firth Park John Tomlinson Chris Weldon Paul Rymill Jonathan Cook Mick Smith     5
Fulwood Andrew Sangar Jack Scott Ian Pritchard Stephen Hitchens   Maurice Patterson   5
Gleadless Valley Denise Reaney Rosemary Telfer Amy Taylor Robert Unwin       4
Graves Park Ian Auckland Robert Pemberton Trevor Grant Robert Murphy   Pauline Arnott Celvin Payne 6
Hillsborough Steve Ayris Alf Meade Peter Smith Chris McMahon John Sheldon     5
Manor & Castle David Croft Jenny Armstrong Christina Stark Graham Wroe       4
Mosborough Gail Smith David Barker Evelyn Millward Heather Hunt   Mark Suter   5
Nether Edge Colin France Jim Lafferty Roy Ledbury Mervyn Smith       4
Richmond Chris Tutt John Campbell Ian Fey Eamonn Ward   Leslie Arnott Elsie Smith 6
Shiregreen & Brightside Joe Taylor Peter Price Mohammed Tariq Steve Bardy Chris Hartigan     5
Southey John Bowden Leigh Bramall Eric Kirby Steve Barnard Tracey Smith     5
Stannington Vickie Priestley Max Telfer John Walsh Martin Bradshaw       4
Stocksbridge & Upper Don Martin Brelsford Phil Wood Matthew Dixon Angela Roberts David Wright     5
Walkley Penny Baker Veronica Hardstaff Benedict Hazel Barry New       4
West Ecclesfield Alan Hooper Matthew Peck Paula Mayfield Kathryn Aston       4
Woodhouse Chris Bingham Mick Rooney Laurence Hayward John Grant   Jonathan Arnott   5
Number of candidates 29 29 29 29 7 8 5 132