Sheffield City Council Elections 02-May-2019
  LibDem Labour Conservative Green UKIP Yorkshire Party Others Others Total
Arbourthorne Susan Ross Ben Miskell Hilary Ann Jen Barnard Dennise Dawson Alex Martin SA: Alister Tice   7
Beauchief & Greenhill Richard Shaw Julie Gledhill Claire Lord Graham Marsden       4
Beighton Bob McCann Ian Saunders Steven Winstone Anthony Naylor Brian Grundill     5  
Birley James Ellwood Denise Fox Thomas Oulton Alan Yearsley Dennis Booker     5
Broomhill & Sharrow Vale Will Sapwell Chris Ware Charles Blatt Angela Argenzio* Jeffrey Shaw     Ind: Michael Warner 6  
Burngreave Mary Aston Talib Hussain Hatau Mozayen Nicholaus Hall Debra Roberts     5  
City Centre Hashim Mahroof Janet Ridler Janet Anber Ruth Mersereau*       4
Crookes & Crosspool Tim Huggan* Cheryl Barrott Thomas Ridgway Emily Brooke-Davies Karen Adams     5  
Darnall Sohail Mohammed Mary Lea Dean O'Brien Eamonn Ward Karen Waddicar     5  
Dore & Totley Joe Otten David Sedgley Lesley Blyth Dave Applebaum       4  
East Ecclesfield Vic Bowden Craig Gamble-Pugh* Kevin Mahoney Brian Webster David Booker Alex Robertson NF: Jordan Pont Ind: Steve Wilson$ 8
Ecclesall Barbara Masters* Ruth Milsom Georgia Mort Jason Leman     DV: John Lowcock WP: Megan Senior 6
Firth Park Ann Kingdom Abdul Khayum Samuel Bray Amy Mack         4  
Fulwood Andrew Sangar Fouad Al Mohamadi Michael Barge Judith Rutnam Hannah Booker       5  
Gleadless Valley John Dryden Nadia Jama* Lewis Elliot Paul Turpin Marv Hollingworth       5  
Graves Park Sue Auckland Gareth Slater Mark Finney Angela Clemson Stephen Robertson   DV: John Thurley   6  
Hillsborough Stephen Porter George Linders-Hammond Theodore Wrigley Christine Kubo David Hollingworth       5  
Manor & Castle Tom Hague Sioned Richards* Ray Lawrence Ruth Flagg-Abbey Yvonne Sykes Jack Carrington     6  
Mosborough Kevin Oxley David Barker Philip Kirby Julie White Adam Wood Ben Bancroft     6  
Nether Edge & Sharrow Pat White Mohammad Maroof Joe Busby Peter Garbutt     DV: David Gate   5  
Richmond Diane Leek Dianne Hurst Richard Blyth Catherine Hartley Brian Kus     5  
Shiregreen & Brightside Alan Wisbey Dawn Dale Edward Higgins Milton Pennefather Tracy Booker     5  
Southey Christine Tosseano Mike Chaplin Alex Noonan Andrew Hards Shane Harper     5  
Stannington Penny Baker Zoe Sykes Adam Allcroft Stewart Kemp Anthony Skyes     5  
Stocksbridge & Upper Don Kurtis Crossland Julie Grocutt Chris Pepple David Willington Graeme Waddicar* William Pitt   6  
Walkley Rebecca Atkinson Ben Curran Matthew Fender Bernard Little Ian Howarth Jack Bannan WP:Amy Gooding 7  
West Ecclesfield Alan Hooper Lisa Banes@ Alastair Geddes Kathy Aston John Booker     5  
Woodhouse Christopher Brown Jackie Satur William Blyth John Grant Rachael Barstow     5  
Number of candidates 28 28 28 28 22 6 9 149 149
Bold=defending party *=new candidate #=party won last time $=defending candidate, new party
@=sitting councillor in Manor & Castle
Ind:Independent
DV:Democrats and Veterans Party
WE:Women's Equality Party
YP:Yorkshire Party
NF:National Front
SA:Socialist Alternative